Press Information Bureau
Government of India
Ministry of Railways
12-April-2019 16:45 IST
Railway Board Celebrates 64th Railway Week Function at Rail Bhawan
Shri V.K. Yadav Presided Over the Function & Presented Running Efficiency Shield, Merit Certificates & Awards
The 64th Railway Week Function of Railway Board was organized on 12th April, 2019 in Rail Bhavan, New Delhi. Chairman, Railway Board, Shri V.K. Yadav presided over the function and presented Running Efficiency Shield, Merit Certificates & Awards to officials of Railway Board for their outstanding performances during the year 2018-19. Other Railway Board Members and Senior Officials were also present on the occasion.
Shri V.K. Yadav presented the Running Efficiency Shield to Stationery and O&M Branches (jointly) of Railway Board selected as “Best Maintained Branch” for maintaining high standards of efficiency, prompt disposal of cases and excellent up-keep of records. Besides this, Merit Certificates and Cash Awards were presented to 2 other well-maintained sections namely Project and ERB-V Branches of Railway Board.
Merit Certificates and Cash Awards were given to 45 officials of Railway Board for their outstanding performance during the year 2018-19. Further, 49 Cash Awards were given to sportspersons and 10 Cash Awards to Cultural artists along with Appreciation Letters for their outstanding performance in the Inter-Ministry and All India Civil Services Tournaments.
Details of Awards
|
4
|
|
45
|
|
49@
|
|
10#
|
Total Awards
|
108
|
@ Individual Awards – 37, Group Awards – 12
# Individual Awards – 9, Group Award – 01
64th Railway Week Function 12th April, 2019
Running Efficiency Shield for Best Maintained Branch:
Joint Winner: Stationery and O&M Branches (`6,000/- each)
S.No. |
Name
|
Designation & Branch |
A.
|
Shri R. P. Sharma | Assistant Section Officer/Stationery |
B.
|
Shri Govind Jha & Ms. Hena | Section Officer/O&M |
Merit Certificates for Best Maintained Branch:
Project and ERB-V Branches (`4,000/- each)
S.No. |
Name
|
Designation
|
C.
|
Shri James Kujur | Section Officer/Project |
D.
|
Shri Pravin Kumar Sinha & Shri Sudhir Kumar | Section Officer/ERB-V |
Merit Certificates for Outstanding Service (`4,000/- each):
S.No. | Name (Shri/Smt./Ms.) |
Designation
|
1.
|
Shamita Dey | Principal Private Secretary/ED(Safety) |
2.
|
Ajit Singh | Principal Private Secretary/EDH(G) |
3.
|
Ramesh Kumar Kanojia | Principal Private Secretary/DTC(Rates) |
4.
|
G. Uma | Principal Private Secretary/PED[RS(P)] |
5.
|
Rama Kant | Principal Private Secretary/EDPG to MoSR(G) |
6.
|
Shiv Nath Prasad | Assistant Director/OL |
7.
|
Meena Chawla | Assistant Director/OL |
8.
|
Sanjay Kumar | Section Officer/E(MPP) |
9.
|
Harish Tiwari | Personal Assistant/DS(P)-II |
10.
|
Neeraj | Personal Assistant/EDCE(B&S) |
11.
|
Deepa | Personal Assistant/DVT-II |
12.
|
Harilal Prasad | Personal Assistant/DDV-I |
13.
|
Suman Kumar | Personal Assistant/ED(SPU) |
14.
|
Kiran Bala | Assistant Section Officer/Health |
15.
|
Ravi Kumar | Assistant Section Officer/E(LR)-I |
16.
|
Meenakshi | Assistant Section Officer/E(Rep)-I |
17.
|
Balram | Assistant Section Officer/E(Rep)-III |
18.
|
Santosh Kumar Yadav | Assistant Section Officer/TT-I |
19.
|
Akhani Manthan Niranjan | Assistant Section Officer/TT-IV |
20.
|
Sushil | Assistant Section Officer/F(E)-Special |
21.
|
Pankaj Kumar | Assistant Section Officer/E(Trg.) |
22.
|
Prashant Kumar | Assistant Section Officer/Stationary |
23.
|
Thomas Khongrei | Assistant Section Officer/TC(RCT) |
24.
|
Govind Kumar | Assistant Section Officer/F(F.Ex.) |
25.
|
Anju Sharma | Assistant Section Officer/PG |
26.
|
Ritu Sinha | Assistant Section Officer/PG |
27.
|
Md. Kasif Ali | Assistant Section Officer/TG-IV |
28.
|
Shiv Shankar Yadav | Assistant Section Officer/F(X)-II |
29.
|
Sitab Singh | Junior Secretariat Assistant/M(M&P) |
30.
|
Arvind Kumar | Junior Secretariat Assistant/Tele |
31.
|
Dashrath Lal Bharti | Junior Secretariat Assistant/ERB-II |
32.
|
Anand Singh Negi | Junior Secretariat Assistant/Accounts-II |
33.
|
Devender Kumar | JSA/Record |
34.
|
Rajender Singh | Inspector/CE-II |
35.
|
Sunil Kumar | Inspector/NRM |
36.
|
Ajay Shokeen | Roneo Operator |
37.
|
Bijender Singh | Investigating Inspector/Vigilance-II |
38.
|
A.K. Pandey | SSO(Accounts)/Fin.Comml. |
39.
|
Radha Raman | Manager/Railway Board Staff Canteen |
40.
|
Rajender Kumar Manjhi | Clerk/Railway Board Staff Canteen |
41.
|
Anil Kumar Maurya | Multi Tasking Staff/JS(D) |
42.
|
Pushpa Devi | Multi Tasking Staff/Library |
43.
|
Kamal Kishor | Multi Tasking Staff/Director (Safety-I) |
44.
|
Bhawani Prasad | Multi Tasking Staff/MoS(G) Sectt. |
45.
|
Ramesh Kumar Rawat | Multi Tasking Staff/Railway Board Staff Canteen |
Awards to outstanding Sports-persons:
Individual Awards:
S.No. | Name (Shri/Smt./Ms.) |
Position | Tournament | Amount ( `) |
46. | D.S.Rawat | 1 Gold Medal | Inter-Ministry Athletics | 2,500 |
47. | Gomati Shankar | 2 Silver Medals | Inter-Ministry Athletics | 2,000 |
48. | Bhupinder Singh | 1 Bronze Medal | Inter-Ministry Athletics | 1,500 |
49. | Sushil Kumar | 2 Bronze Medals | Inter-Ministry Athletics | 1,500 |
50. | Mehar Singh | 1 Silver Medal | Inter-Ministry Body-Building | 2,000 |
51. | Ajay Shokeen | 1 Silver Medal | Inter-Ministry Body-Building | 2,000 |
52. | Sandeep Kumar | 1 Silver Medal | Inter-Ministry Body-Building | 2,000 |
53. | Rohit Khari | 1 Bronze Medal | Inter-Ministry Body-Building | 1,500 |
54. | Jagdish | 1 Bronze Medal | Inter-Ministry Body-Building | 1,500 |
55. | Lalit | 1 Bronze Medal | Inter-Ministry Body-Building | 1,500 |
56. | Sanjeev Bhatnagar | 1 Gold Medal | Inter-Ministry Carrom | 2,500 |
57. | Isha | 1 Gold Medal 1 Bronze Medal |
Inter-Ministry Power-Lifting All India Civil Services Power-Lifting |
2,500 2,000 |
58. | Anjana | 1 Silver Medal | Inter-Ministry Power-Lifting | 2,000 |
59. | Subodh Rawat | 1 Silver & 1 Bronze Medal | Inter-Ministry Power-Lifting | 2,000 |
60. | Kannu Khurana | 1 Bronze Medal | Inter-Ministry Power-Lifting | 1,500 |
61. | Mehar Singh | 2 Bronze Medals | Inter-Ministry Power-Lifting | 1,500 |
62. | Lalit | 1 Bronze Medal | Inter-Ministry Power-Lifting | 1,500 |
63. | Shakti Singh Tokas | 3 Gold Medals | Inter-Ministry Swimming | 2,500 |
64. | Kamaljeet | 2 Gold & 1 Silver Medal 1 Gold & 2 Silver Medals 2 Silver & 2 Bronze Medals |
Inter-Ministry Swimming All India Civil Services 15th National Masters Swimming Championship |
2,500 3,000 5,000 |
65. | Satish Chander | 2 Gold Medals | Inter-Ministry Swimming | 2,500 |
66. | Satyabir | 1 Gold & 2 Silver Medals | Inter-Ministry Swimming | 2,500 |
67. | Sukhdarshan Tokas | 1 Gold Medal | Inter-Ministry Swimming | 2,500 |
68. | Vijay Anand Sharma | 2 Bronze Medals | Inter-Ministry Swimming | 1,500 |
69. | Bhupinder Singh | 1 Silver Medal | Inter-Ministry Swimming | 2,000 |
70. | Bidisha Bhattacharjee | 2 Gold Medals | Inter-Ministry Swimming | 2,500 |
1 Bronze Medal | All India Civil Services Swimming | |||
71. | Jagmohan Bisht | 1 Bronze Medal | Inter-Ministry Table Tennis | 1,500 |
72. | Sanjay Khurana | 1 Silver Medal | Inter-Ministry Table Tennis | 2,000 |
73. | Laxmi Narayan | 1 Gold Medal | Inter-Ministry Wrestling | 2,500 |
74. | Arvind Kumar | 1 Gold Medal | Inter-Ministry Wrestling | 2,500 |
75. | Pardeep Kumar | 1 Bronze Medal | Inter-Ministry Wrestling | 1,500 |
76. | Nirmal Kumar | 1 Gold Medal | Inter-Ministry Weight Lifting | 2,500 |
77. | Lalit | 1 Gold Medal | Inter-Ministry Weight Lifting | 2,500 |
78. | Dharampal | 1 Silver Medal | Inter-Ministry Weight Lifting | 2,000 |
79. | Subodh Rawat | 1 Silver Medal | Inter-Ministry Weight Lifting | 2,000 |
80. | Rajesh Jana | 1 Silver Medal | Inter-Ministry Weight Lifting | 2,000 |
81. | Amit Pawar | 1 Silver Medal | Inter-Ministry Weight Lifting | 2,000 |
82. | Ajay Shokeen | 1 Bronze Medal | Inter-Ministry Weight Lifting | 1,500 |
Team/Doubles/Relay/Group Awards:
S.No. | Name (Shri/Smt./Ms.) |
Position | Tournament | Amount ( `) |
83. | Lalit Kumar Dhankar |
Bronze Medal (Men Veteran Doubles)
|
Inter-Ministry Badminton |
750
|
84. | Devender Kumar | Silver Medal (Team Event) | Inter-Ministry Body-Building | 4,000 |
85. | Vipin Kr Rao |
Bronze Medal
(Men’s Doubles)
|
Inter-Ministry Carrom |
750
|
86. | Ravinder Kumar |
Bronze Medal
(Men’s Doubles)
|
Inter-Ministry Carrom |
750
|
87. | P.Chakrapani | Silver Medal (Team Event) | Inter-Ministry Chess | 5,000 |
88. | Ramesh Kumar | Silver Medal (Team Event) | Inter-Ministry Hockey | 16,000 |
89. | Harinder Kadian | Silver Medal (Team event) | All India Civil Services Hockey | 1,250 |
90. | Shakti Singh Tokas |
Gold Medal (4X100m. Free Style Relay;4X100m.
Medley Relay)
Silver Medal (4X100m & 4X200m
Free Style Relay; 4X100m Medley Relay & Water polo)
|
Inter-Ministry Swimming All India Civil Services Swimming |
13,750 |
91
|
Kamaljeet | Silver Medal (4X50 m. Free Style Relay & 4X50m. Medley Relay) |
15th National Masters Swimming Championship | 2,500 |
92. | Sanjay Khurana |
Gold Medal
(Men’s Doubles)
|
Inter-Ministry Table Tennis | 1,250 |
93. | Jagmohan Bisht |
Gold Medal
(Men’s Doubles)
|
Inter-Ministry Table Tennis | 1,250 |
94. | Dharampal | Silver Medal (Team Event) | Inter-Ministry Weight-Lifting | 5,000 |
Awards to outstanding Cultural Artists :
Individual Awards:
S.No. | Name (Shri/Ms.) |
Position
|
Amount ( ` ) |
95. | Alok Mala | Gold Medal (Hindustani Vocal Light Classical) | 2,500 |
96. | Shivani Singh | Gold Medal (Folk Dance Solo) | 2,500 |
97. | Pankaj Vishal | Silver Medal (Instrumental Classical) Silver Medal (Instrumental Light) Bronze Medal (Instrumental Western) |
2,000 |
98. | G.Vijayalaxmi | Silver Medal (Carnatic Vocal Classical ) | 2,000 |
99. | Kanchan Kashyap | Bronze Medal ( Best Actress-Short Play) | 1,500 |
100. | Bidisha Bhattacharjee | Silver Medal (Best Supporting Actress-Short Play) | 2,000 |
101. | Hemant Kumar | Bronze Medal (Hindustani Vocal Classical) | 1,500 |
102. | S. Tripurasundari | Bronze Medal (Western Vocal) | 1,500 |
103. | Dinesh Kumar | Bronze Medal (Folk Vocal) | 1,500 |
Group Award:
S.No. | Name (Ms.) |
Position
|
Amount ( ` ) |
104. | Swati | Gold Medal (Folk Dance Group) | 6,250 |
*****